Sancaklar Cami ve Antakya Otel’e “Highly Commended” Ödülü

Sancaklar Cami ve Antakya Otel’e “Highly Commended” Ödülü

Kaynak: emlak.kanald.com

 

EAA-Emre Arolat Architects tarafından tasarlanan Sancaklar Camii ve Antakya Müze-Otel, Dünya Mimarlık Festivali’nde “Geleceğin Projeleri” kategorisinde “Highly Commended” ödülünü aldı.

 

EAA-Emre Arolat Architects tarafından tasarlanan Sancaklar Camii ve Antakya Müze-Otel, Dünya Mimarlık Festivali’nde “Geleceğin Projeleri” kategorisinde “Highly Commended” ödülünü aldı.

 

Londra merkezli EMAP Media Group tarafından 2-4 Kasım tarihleri arasında Barcelona’da gerçekleştirilen Dünya Mimarlık Festivali‘nde (World Architecture Festival – WAF) bu yıl farklı kategorilerde dört projeyle yarışan EAA, Sancaklar Camii projesi ile “Geleceğin Projeleri / Kültür Yapıları” kategorisinde, Antakya Müze-Otel ile “Geleceğin Projeleri / Ticari Yapılar” kategorisinde “Highly Commended” ödülüne layık görüldü.

 

Bu yıl 59 ülkeden toplam 704 proje katılımı ile bugüne kadarki en yüksek başvuru sayısına ulaşan Dünya Mimarlık Festivali‘nin ödül töreni 4 Kasım Cuma gecesi Barcelona’da gerçekleşti. Dünya Mimarlık Festivali’nde “Geleceğin Projeleri / Kültür Yapıları” kategorisinde “Highly Commended” ödülü alan Sancaklar Camii projesi, “biçim” üzerinden yürüyen güncel mimari tartışmalardan uzak durup dinsel mekanın özüne odaklanarak, camii tasarımının temel sorunsallarına yanıt arıyor.

 

İstanbul Büyükçekmece Gölü’ne bakan eğimli bir arazide konumlanan cami, bulunduğu eğimin içine yerleşiyor ve gözlerden kayboluyor. Üst avlusundaki parkı çevreleyen yüksek duvarlar, dışardaki karmaşık dünya ile kamusal parkın huzurlu atmosferi arasındaki belirgin sınırı vurguluyor. Parkın içinden geçen eğimli bir patika ile ulaşılan yapı, tezyinattan arınmış brüt malzemelerin kullanıldığı iç mekanıyla insanı bir tür arınmaya davet ediyor. Yapının kıble duvarı boyunca yer alan yarıklar ibadet alanının yönelimini güçlendirirken, güneş ışınlarının iç mekana süzülmesini sağlıyor.

 

 

Dünya Mimarlık Festivali’nde “Geleceğin Projeleri / Ticari Yapılar” kategorisinde “Highly Commended” ödülü alan Antakya Müze-Otel projesi, Antakya’nın merkezinde St. Pierre Kilisesi’ne yakın konumdaki arazinin sondaj kazılarından çıkan kalıntıları kamusal kullanıma açarak burayı bir müze-otel olarak değerlendirme fikri üzerine kurulu. Kendi yapısal kodlarına sahip yerden bağımsız bir tip haline gelen otel, kalıntıların karakterize ettiği bu alana yerleşirken içe dönüp kompaktlaşmak yerine, barındırdığı programların birbirinden bağımsız hareket edebilen tekil birimler haline gelmesiyle kazı alanının üzerine yayılıyor ve kalıntıları örten koruyucu saçağın altında kendine yer buluyor. Kazı alanının üzerinde dolaşan köprü ve rampalar ile oluşturulan açık alan parkuru, alanı bir arkeolojik park olarak ziyarete açıyor ve kalıntıların yakından görülmesine imkan tanıyor.SGM, Dört ‘Prömiyer’ ile İstanbul Tasarım Bienali’nde

SGM, Dört ‘Prömiyer’ ile İstanbul Tasarım Bienali’nde

Kaynak: mimarizm   Medya ve prodüksiyon stüdyosu Sarraf Galeyan Mekanik (SGM), 1. İstanbul Tasarım Bienali’nin eş sergisi ‘Musibet’e dört ayrı projesi ile katılıyor.   Emre Arolat küratörlüğündeki serginin açılış filmini, EAA bienal ekibi işbirliğinde gerçekleştiren Sarraf Galeyan Mekanik, Kerem Piker’in ‘Bomba’ … devamı…

Introduction to Heidegger

Introduction to Heidegger

Bauen Wohnen Denken (“Building Dwelling Thinking”, 1951) Die Frage nach der Technik (“The Question Concerning Technology”, 1954)   EAA-Server:Z:\00-eaa foto\101210_PAYLASIM\_theory\heidegger

“EAA” Olarak Bizi Ödül Endüstrisini Beslemek Adına Çağırarak Proje İsteyen Sergi ve Ödül Mekanizmalarıyla İlişkimizi Sınırlamaya Karar Verdik”

“EAA” Olarak Bizi Ödül Endüstrisini Beslemek Adına Çağırarak Proje İsteyen Sergi ve Ödül Mekanizmalarıyla İlişkimizi Sınırlamaya Karar Verdik”

Kaynak: arkitera.com   Ödül alan mimarlık ofisleri arasında ismini sıkça duyduğumuz Emre Arolat Architects’in kurucusu Emre Arolat ile ödül endüstrisi hakkında bir söyleşi yaptık. Derya Yazman: Son zamanlarda aslında bir ödül endüstrisi oluştu. Emre Arolat Architects’in buna bakış açısı nedir? Sizce … devamı…